• Výchovný koncert

• Boris Lettrich a jeho band prišli do našej školy s výchovným koncertom zameraným na aktuálne témy ako kyberšikana či zdravý životný štýl. Ako tradične i tento raz mali u našich žiakov úspech a tak veríme,že sa k nám ešte vrátia.

• Ako sme si pripomenuli Deň Zeme

•

Deň Zeme si každoročne pripomíname 22. apríla. Matička Zem  má svoj sviatok  už desiatky rokov. Deň Zeme by nám mal pripomínať, že aj po nás prídu ďalšie generácie, ktoré ešte budú  planétu potrebovať. Správajme sa preto k matičke Zemi s úctou a rešpektom a začnime myslieť a konať ekologickejšie. Na Deň Zeme, ale aj po celý zvyšok roka. Majme radi našu Zem, prírodu a dary, ktoré nám dáva.

Vo štvrtok 21. 04. 2022 sme spoločne oslávili Deň Zeme. Venovali sme svoj čas vyčisteniu lokalít našej obce. Počasie prialo, hoci sme mali ruky skrehnuté. Žiaci a učitelia sa rozišli do pridelených lokalít našej obce a vyčistili ju od odpadkov. Pred odchodom  v areáli našej školy sa všetci zúčastnení mohli posilniť bylinkovým čajom a chutným koláčom. Za prípravu koláča ďakujeme pani kuchárkam.

Všetci sme sa v poriadku vrátili, kráčali sme domov s pocitom, že sme  pomohli našej prírode, budeme sa k nej v budúcnosti správať zodpovednejšie. Mali sme na pamäti heslo „Buď Zemi anjelom, ona Ti bude rajom“.

Spracovala: Mgr. Dana Moravcová

• Exkurzia - Historické pamiatky Banskej Štiavnice

• Dňa 7.4. 2022 sa naši šiestaci a siedmaci zúčastnili exkurzie  do Banskej Štiavnice, kde navštívili Banské  múzeum v prírode.  Ukazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočia. Súčasťou expozície múzea je štôlňa Bartolomej. Pre niektorých bola prehliadka bane adrenalínovým zážitkom.  V historickom centre mesta nám pani sprievodkyňa porozprávala o histórii, ale aj o zaujímavostiach mesta. Zaviedla nás aj k Banskoštiavnickému betlehemu, ktorý sa zaradil medzi  najväčšie pohyblivé betlehemy na Slovensku. Dozvedeli sme sa zaujímavosti zo života Andreja Sládkoviča a o príbehu jeho lásky k Maríne. Cesta naspäť deťom rýchlo ubehla.

Ing. Šplháková

• Plavecký výcvik

• V dňoch 28.3. - 1.4. 2022 žiaci 3. ročníka absolvovali plavecký výcvik v Mestskej plavárni Čadca.
            Pod vedením skúsených inštruktorov Plaveckej školy Žabka sa žiaci zoznamovali s vodou, učili sa splývať a zdokonaľovať techniku jednotlivých plaveckých štýlov.
            Na spestrenie a odbúranie strachu z vody mali žiaci možnosť zahrať si hry vo vode s rôznymi pomôckami.
            V posledný deň plaveckého výcviku každé dieťa preukázalo získané plavecké zručnosti preplávaním určitej vzdialenosti ľubovoľným plaveckým spôsobom.
            Žiaci boli odmenení MOKRÝM VYSVEDČENÍM a krásnymi zážitkami.

Mgr. E. Behúňová, Mgr. A. Kullová

• Exkurzia Banská Bystrica

• "Človeka možno poraziť, ale nie zničiť."

( E. Hemingway)

Motto, ktoré upútalo našu  pozornosť ...

S cieľom doplniť si vedomosti  z histórie o SNP a zároveň si  uvedomiť ako ťažko prebiehalo oslobodzovanie Slovenska  od nacizmu sme sa vybrali so žiakmi 9. ročníka na exkurziu do Banskej Bystrice.  Ako občania Svrčinovca cítime hrdosť , že do odboja v SNP sa zapojili aj viacerí Svrčinovčania. Jednou z významných  postáv  je p. Anton Ciprich , ktorý sa priamo stretol s vtedajším brigádnym generálom a veliteľom Vojenského ústredia Jánom Golianom. Spolupracoval s ním a pomoc partizánom v horách poskytovala aj manželka Irma.

Priezvisko pôvodne zapísané ako  Ciprich, dnes už s použitím ypsilonu.

• Deň s triednym učiteľom v druhom ročníku

• Uplietol som korbáčik,

taký pekný nemá nik.

Ten korbáčik pohladká,

všetky známe dievčatká.

Keď dostanem vajíčko,

vyšľahám len máličko.

Vajíčko a Veľká noc bola témou „Dňa s triednym učiteľom“ u detí v druhom ročníku.

V deň akcie sme vlakom pricestovali do Čadce. Prvá v programe bola cukráreň v kultúrnom dome. Dali sme si, na čo sme mali práve chuť. Na poschodí kultúrneho domu sme si pozreli výstavu zameranú na ochranu životného prostredia.

Pekné počasie nás sprevádzalo do Kysuckého múzea v Čadci. Výstavu, ktorú malo múzeum v programe bola pod názvom Najkrajšia jarná výstava na Kysuciach (výstava kraslíc a dekoratívnych predmetov), ktoré sme si mohli i zakúpiť. Zážitkom pre deti v tvorivých dielňach bolo nafarbenie svojho vajíčka, ktoré si odniesli domov.

Z múzea sme sa ponáhľali na vlak. I cesta vlakom bola pre deti nezabudnuteľná.

Spracovala: Mgr. Dana Moravcová

Mgr. Veronika Belešová

• Školská knižnica je opäť otvorená.

•

Knihy si môžete vypožičiavať: streda: 11:15 – 14:15 hod.

piatok: 13:15 – 14:15 hod.

Ak potrebujete využiť knižnicu i mimo vyhradeného času kontaktujte p. uč. Behúňovú.

DEŇ ĽUDOVEJ ROZPRÁVKY:

Kto sa chce ešte pripojiť k súťažiacim v literárnej a výtvarnej súťaži má možnosť do utorka (12.4. 2022).

Svoje odpovede a výtvarné práce si nezabudnite podpísať. Práce a odpovede bez autora nebudú odmenené.

Mgr. E. Behúňová